Öneri · Ocak 11, 2021 0

Whatsapp Alternatifi Uygulamalar

Merhaba değerli okuyucum. Bu yazımızda Whatsapp alternatifi mesajlaşma uygulamalarının gizlilik yönünden bir incelemesini yapacağız.

Normal bir gün uyandınız, telefonunuzu elinize aldınız, şifrenizi girdikten sonra Whatsapp uygulamasını açtınız, sevdiceğinize “Günaydııınnn” yazacakken o da ne bir uyarı çıktı karşınıza. Evet, Whatsapp’ın Facebook ile veri paylaşacağı ve onaylamazsanız bu uygulamayı kullanamayacağınız bir uyarı. Tabi herkes bir anda panik olup verilerinin değerinin farkına vardı bu gelişme sonrasında. “Mesajlarımı mı okuyorlar, aman tanrım fotoğraflarımı gördüler mi?” diye soru işaretleri oluştu hepimizin kafasında. Fakat o iş pek öyle değil.


Öncelikle bugün neden böyle bir uyarı gördüğünüzün temellerine inelim. Biliyorsunuz ki Whatsapp 2014 yılında Mark Zuckerberg tarafından satın alındı. Günümüz itibari ile dünyanın en zenginler listesinde ilk 10 arasında giren bu kişinin diğer uygulamaları ise İnstagram ve Facebook. Kısaca dünyanın medya patronu. Tabi doğal olarak bu uygulamalar için çalışan binlerce kişi kamuya faydalı olmak için çalışmadı. Ortada büyük bir gelir ve büyük paralar var. Bu paraların kaynağı da markaların veya kişilerin verdiği reklamların geliri. Kısaca her şey reklam için nihayetinde. Kapitalist dünyanın zorunluluklarından biri olan sürekli büyüme isteği sayesinde de bu uygulamalar üzerinde en fazla reklam geliri kazanmak amaçlandı. Ve kullanıcıyı ne kadar iyi tanırlarsa o kadar net bir tespit ile karşına reklam koyabileceklerini ve bu sayede reklam verenlerin mutlu olacağını keşfettiler. Bu keşiften sonra da tek yapmaları gereken insanları bu uygulamalara bağımlı hale getirip tüm bilgilerini toplamaktı.

Bu bilgiler içinde cinsel tercihinizden ayakkabı numaranıza, kiminle ne kadar samimi olduğunuzdan ne sıklıkla buluştuğunuza, günde kaç saat konuştuğunuzdan hangi gönderileri ortak biçimde beğendiğinize kadar bilgiler toplanıp algoritmalar sayesinde etiketlenmiş bireylere döndük. Bundan sonra ise tek yapmak gereken reklam verenlerin karşısına bir etiket havuzu bırakıp oradan etiketleri seçmesi ve o etiketleri karşılayanlara da reklamın gösterilmesi kaldı. Bu iş yıllardır aynı şekilde devam ediyordu ve bundan sonra da daha iyisi bulunana kadar aynı şekilde devam edecektir. Fakat bundan kurtulma yollarınız da var. Whatsapp kullanmak istemiyorum biraz daha az verim gitsin bu şirketlere diyorsanız size önerilerim şu uygulamalar olacaktır.

Ek olarak İnstagram demişken hesabıma bir bakmak istiyorsanız buraya tıklayın.


1. Signal

Signal uygulamasını Elon Musk’ın da önermesi ile duymuş olabilirsiniz. Uygulamanın kullanımından önce gizlilik konusunda size neler sunduğuna bakalım. Öncelikle gizlilik politikalarında asla ama asla kendi sunucularında veri tutmadıklarını belirtiyorlar. Gönderdiğiniz ve aldığınız tüm mesajlar şifrelenmiş bir şekilde gidip geliyor ve tüm mesajlar sunucularda değil sizin telefonunuzda depolanıyor. Yani tüm veriler sizin telefonlarınızda kalmış oluyor. Ek olarak ise diğer uygulamaların aksine tamamen gelir amacı gütmeksizin hazırlanmış, kullanıcıların bağışları ile çalışmaya devam eden küçük bir ekibe sahip. Bu sayede daha güvenilir bir duruş sergilemiş oluyorlar. Whatsapp’ta ne yapıyorsanız bu uygulamada çok daha iyisini yapabileceğinizi de söylemem gerekir. Tasarımsal açıdan çok beğendiğim bir uygulama oldu ve bana hiç problem yaratmadı. Bazı arkadaşlarımla da buraya geçtiğimi söylemeliyim. Bence bir şans vermeniz gerekiyor fakat ülkemizde çok az kullanımı var.


2. BİP

BİP bildiğiniz gibi yerli bir uygulama bu sayede Whatsapp’dan biraz daha iyi bir alternatif olabilir. Fakat gizlilik politikasını incelediğimizde aslında Whatsapp ile aynı verileri işlediğini ve topladığını görebiliriz. Fakat bir ek yönü olarak çok güzel kanaları bulunuyor. Turkcell’li olanlara ücretsiz internet veren yarışmalar gibi güzel kanalları var. Bu sayede biraz ön plana çıkabiliyor fakat dediğim gibi gizlilik konusunda tek değişen verilerimizin Türkiye’de kalmış olması. Tabi Turkcell satmak istemezse.


3. Telegram

Aslında bu bir öneri değil bir uyarı olacak. Çünkü Whatsapp sizin mesajlarınızı ve resimlerinizi kontrol etmediğini iddia etse de Telegram tam tersini söylüyor. Tüm gönderdiğiniz mesajlar, fotoğraflar, videolar ve diğer bilgileriniz sunucularda saklanıp işlenmek için satılıyor. Sadece bu da değil birkaç noktada daha ucu açık davranılmış ve sonradan değiştirilebilecek taraflar da bulunuyor. Telegram kullanacağınız zaman grupları da kullanacağınız için bu kısımda da bir güvenlik açığı bulunmakta. Bilmediğiniz gruplardan acemice indireceğiniz dosyalar yüzünden telefonunuza bilgisayarınıza “Truva Atı” dediğimiz virüsleri indirirseniz konumunuzdan kameranıza kadar erişebilirler. Bu da çok büyük bir güvenlik açığı doğuruyor. Katılacağını gruplardaki sapıklardan veya dolandırıcılardan gelen mesajlar da cabası. Bu yüzden asla ama asla Telegram’ı önermiyorum.

Kısacası yeni gelişmelerden sonra böyle kısa bir aydınlatıcı yazı yazmak ve biraz yardımcı olmak istedim. Tabii ki birçok daha alternatif mesajlaşma uygulaması var fakat gerek benim deneyimlerimin az olması, gerek de kısa bir makale istememden dolayı bu kadar öneri yazdım. Umarım aklınızdaki bazı soru işaretlerine cevap bulabilmişsinizdir. Sağlıcakla kalın.