04 Ocak, 2021 #Öneri

Netflix Dizi Önerisi

Merhaba değerli okuyucum. Netflix’te ne izlesem diye gezerken öneri dizi listeleri okumaya başladım. Sonra bir anda kendi kendime dedim ki “Ya Barış sen neden beğendiğin Netflix dizilerini bir liste halinde sitene koymuyorsun?” sonrasında da bu listeyi hazırlamak için çalışmalara koyuldum. Umarım sizi bolca eğlendirecek, yeni kültürler tanıtacak, perspektifinizi biraz daha genişletecek öneriler yapabilirim.

Netflix’te izleyecek yeni içerikler bulmak gerçekten zorlu bir süreç. Dakikalarca aşağı doğru gidiyorsun vakit geçiyor dizi açıklamalarını okuyorsun benzerlerine bakıyorsun ama hala beğenmiyorsun. Özellikle de benim gibi görsellik ve kalite anlamında seçici biriysen hiç beğenmiyorsun. Tabii bu doğal koca şirket projeleri onaylarken Barış Bey nasıl düşünür ona göre bir prodüksiyon hazırlayalım demiyor. Genel kitlenin hoşuna gidecek bir şekilde hazırlıyorlar. Durum böyle olunca da aradan gerçekten güzel ve kaliteli olanları seçme işi yoruyor. Fakat sizin için bir liste hazırladım. Bu listeden herhangi bir diziyi diret açıp izleyebilirsiniz kaliteli olacağının garantisini verebilirim. O zaman dizilerimize geçelim.


1. Black Mirror

Black Mirror’ı duymayanınız yoktur eminim. Listemde birinci sıraya giren bu dizi bir distopya dizisi. Her bölümünde farklı karakterlerin, farklı konuların farklı mesajların bulunduğu şahane bir dizi. Sabaha kadar övebilirim yani gerçekten öyle bir dizi. Gelecekte teknoloji sayesinde yaşanması muhtemel olayları çok iyi senaryolar ile ele alıyorlar. Ve adamlar bu işi gerçekten çok iyi yapıyor. Her bölüm biraz daha uzatılırsa fevkalade bir üçleme film çıkacak konuları bir bölümlük süreye sıkıştırıp size sunuyorlar. Her bölümden sonra “Anladıııımmmm” diyebileceğiniz konulara sahip bir yapımdan bahsediyorum. Fakat ilk bölüm biraz seriyi tam tanıtmayan bir bölüm olduğu için “Bu ne be” diyebilirsiniz. Fakat biraz devam ettiğinizde dizi asıl noktasına ulaşıyor. Genel olarak teknolojik gelişmelerin insan hayatına etkileri incelense de insanlığa dair çok temel konular, distopik bir bakış açısı ile işleniyor.  Ek olarak da interaktif bir filmi de mevcut. Çıkar çıkmaz kuzenimle 3-4 saat izleyip tüm sonları gördüğümüzü de belirtmem gerekiyor.


2. The Crown

Arkadaşlar görsellik anlamında gözünüzü doyurmak, hatta obezletmek istiyorsanız buna ek olarak da Windsor Ailesini, Britanya Krallığını ve İngiltere’nin yakın siyasetini izlemek istiyorsanız sizin için muhteşem bir seçim. Kraliçe 2. Elizabeth’in hayatından kesitler izlediğimiz bu dizinin görselliğine kötü diyebilecek bir kişi yoktur. Her ayrıntı tane tane işlenmiş, her kompozisyon dantel örer gibi ilmek ilmek çalışılmış olduğu aşikâr. Renk paletinden senaryosuna her detaya çok dikkatli çalışılmış. Bu diziye sadece kraliçe 2. Elizabeth’in hayatı değil Britanya ülkelerine ve dönem dünyasının tarihine de bir göz gezdirmiş olacaksınız. Ek olarak kurmak istediğim girişimlerimle de çok ortak noktada bulunan bir dizidir kendisi.


3. Bir Başkadır

Evet, 3. Sırada ise bir yerli yapım bulunuyor. Berkun Oya’nın yazıp yönetmiş olduğu çok güzel görselliğe sahip bir Netflix dizisi Bir Başkadır. Eminim ki hepiniz duymuşsunuzdur fakat duymayanlar için biraz bahsetmem gerekir. Bir başkadır günümüz İstanbul’unda geçen bir hikâyeler karması dizi. İlk izlediğim dakikalardan itibaren evet ben bu insanları dışarıda görüyorum dediğim bir yapıya sahipti. Birden farklı kesimden özenle seçilmiş karakter özellikleri ve bu karakterlerin aslında bağlantılı olduğu noktaların olması senaryoyu çok heyecanlı kılmış, izlerken baya merak ettirmişti. Çok fazla sanat ve yorumlama yerine olanı olduğu gibi göstermiş ve halkımızdaki insanları daha iyi anlamamıza yardım etmiş bir dizi olarak bakıyorum ben “Bir Başkadır” dizisine. Geniş plandan çekilmiş sahneleri, yumuşak zomları, Yeşilçam’da sıkça kullanılan tepeden çekme sahneleri de görselliğe muhteşem destek katan unsurlar olmuş. 8 Bölümden oluşan hap bir yapısı var açıp direkt bitirebilirsiniz 2 günde.


4. Narcos

Escobar. Bu ismi duymayanınız yoktur. Hakkında onlarca rivayet anlatılmış olan ve kızı için 2 milyon dolar yaktığı söylenen adam. Diğer bir deyişle Kolombiya’lı uyuşturucu kralı. Pablo Escobar’ın nasıl bir uyuşturucu kralı olduğunu ve bu krallığın nasıl sonlandığını bu dizide göreceksiniz. Her illegal iş yapan gibi Pablo Escobar da vurularak hayatına son veriyor. Escobarı sempatik bulan seven ve sempatizanı olan bir kesim benim gözlemlerime göre var. Fakat ben bu diziyi senaryosu için seviyorum. Bir hikâyeyi, bir biyografi en iyi bu şekilde anlatılabilir diye düşünüyorum.


5. The Queen’s Gambit

The Queen’s Gambit, çok yeni bir mini dizi. Fakat muhteşem bir hikâyeyi çok güzel bir görsellik ve senaryo ile size sunan bir dizi. Dizinin çıkışından sonraki satranç seti satışlarında yaşanan patlama ve Google’da en çok arananlar listesine satrancın girmesini sağlayan bir dizidir. Annesi bir trafik kazasında ölen kızımızın yetimhanede satrançla tanışmasını ve Amerika’dan dünyaya uzanan başarı öyküsünü sanki onun bir arkadaşıymışsınız gibi izliyorsunuz. Çok güzel renkler çok güzel mekânlar ve satranca tekrardan merak salmak istiyorsanız bu diziyi hemen izleyin derim.


6. Sherlock

Çocukluktan beri bildiğimiz İngiliz dedektifimiz Sherlock Holmes’un dillere destan dizisi de Netflix’te bulunuyor. İngiltere’nin güzel sokaklarında Sherlock ile olaydan olaya koşmak gerçekten kitap okuyormuşçasına bir his uyandırıyor ve sürükleyip götürüyor sizi. Özellikle senaryo bakımından çok fazla takdir ettiğim bu yapım sizi asla sıkmadan son bölüme kadar uçurup götürecek ve elinizden bırakmayacaksınız. Hele ki polisiye ve ya detektiflik gibi alanlara meraklıysanız sizin için çok daha eğlenceli geçeceğini belirtmem gerekir.


7. Peaky Blinders

Dönem dizisi denince aklıma ilk gelen, 1. Dünya savaşı sonrası İngiltere’sinde geçen ve Thomas Shleby’nin büyümesini konu alan şahane bir dizidir. Özellikle görselliği ve Thomas Shelby’nin yükselişini çok iyi anlatması ile birlikte kendisini su gibi izleten bir dizidir Peaky Blinders. Netflix üyeliğiniz varsa hemen başlayın çünkü gayet uzun bir dizi ama dediğim gibi izlemesi çok keyifli olduğundan hemen akıp gidecektir bölümler.


8. La Casa De Papel

Ülkemizde bu dizinin ismiyle kafeler açılmış, bolca sevilmişti arkadaşlar eminim ki duymuşsunuzdur. Eğer duyup da erteleyenlerden iseniz hemen izlemeye başlayın derim çünkü özellikle ilk 3 sezonu gerçekten nasıl bitirdiğiniz fark etmeden akıp gidecek bir yapımdır kendisi. Bir başkaldırı motivasyonu ile İspanya merkez bankasını soymaya çalışan profesör kod adlı kişinin kurduğu ekibin bu planını izliyoruz arkadaşlar dizide. Ve gerçekten çok merak ettirici şekilde yapılmış olan bir kurgusu var dizimizin. Muhteşem görsellikler beklememenizi öneririm çünkü ağır basan kısmı senaryo ve kurgu bu dizide. Hızlıca hap gibi bitireceğiniz orta kalitede güzel bir dizi fakat ilk sezonda eleştirdikleri şeye son sezonda kendileri düşmüş bu önden bir eksi vermem gerekiyor.


9. Dark

Çok güzel bir hikâyeye sahip olan ve zamanda yolculuk alanında en güzel örneklerden olan Dark ne yazık ki benim için 1. sezondan sonra çok bozdu. Aslında bozmak değil fakat bu kadar güzel bir 1. Sezondan sonra tüm hikâyenin sadece uzatılmaya çalışarak gereksiz konuların dâhil edilmesine sinirlenip 2. Sezonu yarıda bırakmıştım. Bu yüzden de size sadece 1. sezonu öneriyorum. Bu sezondan bahsedecek olursam 3 farklı zamanda illeri veya geriye gidip yolculuk hikâyesinin çok güzle odluğunu söylemeliyim. Her bir olayı çok fazla merak edip kafanızda tekrar kurguladıkça zevkine daha fazla varacağınız bir dizi Dark. Fakat keşke ilk sezondan sonrasını daha güzel yapmış olsalardı.


10. Bodyguard

Bir siyasetçinin yakın koruması olan kişinin hayatını izlediğimiz bu dizinin gayet güzel bir kurgusu var ve bence tek kurtardığı kısım da bu. Dediğim gibi kurgusu sayesinde kendini izleten gayet akıcı bir dizi. Size sanatsal bir bakış açısı katamaz fakat izlemesinin gerçekten keyifli olduğunu söylemem gerekir. Son önereceğim Netflix dizisiyle birlikte makalemizi kapatalım o zaman.

Makaleyi bitirirken tüm dizilerin tamamen benim zevkime göre yorumlandığını ve benim izlediğim kadarıyla yorumlandığını belirteyim arkadaşlar. Umarım beğendiğiniz diziler olur.

1 Comment on Netflix Dizi Önerisi

  • KitapKURDU01 Reply
    Ocak 11, 2021

    Çok Yararlı bilgiler var.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You Might Be Interested In