05 Ocak, 2021 #Öneri

Herkes İçin Hobi Önerisi

Merhaba değerli okuyucum. Nasılsın keyifler yerindedir umarım. Hobiler hakkında bir yazı daha yazmıştım. O yazının ana amacı daha çok sizi harekete geçirebilmekti. Yani sizin bir şeyleri kovalamanızı sağlamaktı. Fakat pek araştırma yapmayı sevmiyorsanız hemen size daha kolaya indirilmiş bir şekilde liste sunacağım tabii. Eğer hobilerle ilgili bir önceki makalemi okumak istersen buraya tıklayabilirsin. O zaman önerilerime başlayalım. Ek olarak söylemem gereken şey ise bu hobilerin hepsi eğer isterseniz size maddi bir getiri de sağlayacaktır.


1. Fotoğraf Çekmek

Tabii ilk önerim bu bloğun da ana kategorilerinden birisi olan fotoğraf olacak. Hiç fotoğraf merakınız oldu mu? Ya da kamera görünce kaçan tiplerden misiniz? Aslında ben de kamera görünce kaçan, ama güzel bir manzara görünce durup kadraj ayarlayan biriyim. Yine kendimden örnek vermeye devam edecek olursam fotoğraf merakı küçüklükten beri benim hayatımda hep vardı. Çevreden gördüğüm kompakt kameralar hep ilgimi çekmişti. Fakat 2020’nin karantinalarına kadar bunu bir hobi şeklinde hayatıma dâhil etmemiş, ilgi alanım haline getirmemiştim. İnternette araştırmalar yaparak kafaya takarak makinelerin teknik kısımlarını öğrendikçe benim hobim haline geldi. Bir baktım ki çoğu teknik konuya hâkim ve fotoğraftan anlayan biri oldum. Size de burada önermek istediğim şey aslında merak. İlk hobi konulu makalemin de konusu meraktı. Şu an da merak üzerinde çok duruyorum çünkü bir şeye takıp saatlerce onun hakkında araştırmak size zor geliyorsa tek renk içeren bir boya paletinden farkınız olmaz. Eğer “Doğru diyorsun Barış hadi fotoğraf makinesi nasıl çalışıyor öğreneyim” dediyseniz hemen buraya tıklayın ve bu konuyu anlattığım diğer makaleme gidin. Bu hobi için tek ihtiyacınız olan şey telefonunuz. Gidip büyük kameralar almanıza gerek yok. Telefonunuzla kendi kendinize kompozisyonlar deneyin ve becerilerinizi geliştirin. Ben şuan için çektiğim güzel fotoğrafları İnstagram hesabıma yüklüyorum eğer onlara bakmak isterseniz de buraya tıklayın.


2. Yazılım Öğrenmek

Yazılım, teknolojinin de günümüzde hızla gelişmesi ile birlikte çok talep gören bir sektör oldu. Telefonunuzda izlediğiniz diziden, nükleer santrallere, arabalara ve savunma sanayisine kadar çok geniş bir alanda ihtiyaç olan bir sektörden bahsediyoruz sonuçta. Yazılım öğrenmek herhangi bir yazılım dilini öğrenmek gerçekten komplike bir iş bunu kabul ediyorum. Fakat öğrendiğiniz yazılım dillerinizi günlük hayatınızda kullandığınız birer alete çevirince o kadar mutlu olacaksınız ki. Kendi deneyimlerimden örnek vermem gerekirse ben yazılım öğrenmeye “Python” dili ile başladım. Yaklaşık %40 civarında da öğrendim ve kendim için araçlar geliştirdim. Şuan da “HTML” ve “CSS” öğreniyorum ve bu siteyi kurarken bir miktar yazılım bilgimden de yararlandım. Eğer zamanında merak salıp az buçuk öğrenmiş olmasaydım daha çok zorluk çekecektim bu siteyi kurarken. Size de önereceğim en önemli hobilerden biri bu olacaktır. Çünkü tamam fotoğraf çekiyoruz sanatsal bir bakış açısı kazandık ama yazılım gerçekten çok işinize yarayacak. Özellikle bu kadar teknolojik gelişimin artık ışık hızına yaklaştığı dünyada yazılım dillerini bilmek sizi bu yazılım dünyasında bir rehber haline getirecektir.


3. Çevrim İçi Kurslar

Günümüzde artık çevrim içi bir şekilde bilgi satmak çok kolaylaştı. Bir konuda uzman olan herkes internetten bilgilerini kolayca satabiliyor. Bilgiye aç beyinler de bu bilgilere rahatça ulaşabiliyor. Photoshop mu öğrenmek istiyorsunuz? Basit hemen 25-30 liralık bir kurs satın alın ve birkaç gün içinde Photoshop öğrenin. Bu gibi kurslar için çeşitli platformlar bulunuyor basit araştırmalar için ücretsiz olanları da bulabilirsiniz. Ücretsiz olanlara en güzel örneği ise Bilgi Teknolojileri Kurumu’nun yaptığı “BTK Akademi”. İyi hocalardan ücretsiz bir biçimde sertifikalı bir şekilde yazılım öğrenmek istiyorsanız BTK Akademi’ye bakın derim.


4. Biraz Spor

Hobilerimiz arasında bir spor bulunması gerçekten çok önemli. Gerek rekabet hissini çok iyi yakalamak gerek vücut sağlığımızı iyi bir konumda tutmak için spor şart. Ama sadece bunlar için bir spor dalını takip etmeyeceğiz spor sayesinde kendimize yeni çevreler oluşturabilir, yeni kişiler ile tanışabiliriz. Asosyal kişiler için de bir anımı anlatayım. Ben 13 yaşındayken şişman asosyal ve yıkık biriydim. Daha sonrasında ise bir spor salonuna gidip 3 aylık üyelik yaptırmıştım. Kabul ediyorum kötü diyet yaptığım için 3 ay sonunda hiç kilo veremedim ama öz güvenim mislilerce arttı ve yeni insanlarla tanışıp muhabbet ettim. Bu çok iyi bir dönüm noktasıydı benim için. Şu sıralarda Formula 1’e sardım fakat golf ve tenis de merak alanlarıma giriyor yavaş yavaş. Ama öncelikle size önereceğim spor fitness ve yüzücülük olacaktır. Gerçekten size faydalı ve kendi vücudunuzla rekabet içinde olacağınız bir süreci sağlayacaksınız.


5. Saat / Koleksiyonculuk

Bu iki hobi dalını birleştirmek istedim çünkü saatlerin mekaniğini öğrendikçe her çeşitten saati biriktirmek de isteyeceğinizi düşünüyorum. Fakat koleksiyonculuk hobisinin ne kadar geniş olduğunu tahmin ediyorsunuzdur. Star Wars eşyası koleksiyonundan, antika para koleksiyonculuğuna kadar uzanıyor. Ama bu alanda ben biraz daha saatleri anlatmak istiyorum. “Yıl olmuş 2021 saate ne gerek var kardeşim” derseniz aslında o iş pek öyle değil. Çünkü saatlerin biraz daha manevi birer yönü bulunuyor. Öncelikle kaliteli bir saat genellikle ömür boyu kullanabileceğiniz bir alettir. Ve “evladiyelik” sıfatını çok güzel taşır kaliteli saatler. Saatin kalitesini anlamak için de mekanizmalarını araştırmanız, markaların tarihini araştırmanız ve buna merak duymanız gerekiyor. 2018 yılında Mert Kalafat adında bir Youtuber sayesinde saatlere ve dolaylı olarak centilmenliğe merak saldım. Ve benim için dönüm noktalarından biri olmuştu çünkü bundan önce biraz daha çocukluk kafasında biriydim. Ama olgunlaşmamı sağlayan çok güzel bir hobiydi. Ek olarak da şuan Emporio Armani bir saate sahip olduğumu belirteyim. Fakat bir gün olur mu diye hedefimde çok güzel bir IWC saat var. Umarım nasip olur.

Bir makalenin daha sonuna geldik arkadaşlar. Size biraz fikir vermeye çalıştım umarım başarılı olmuşumdur. Vaktinizi ayırıp okuduğunuz için teşekkürler ederim. Diğer makalelerime bakmayı unutmayın.

0 Comments on Herkes İçin Hobi Önerisi

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You Might Be Interested In